Zasady skutecznej komunikacji

Zasady skutecznej komunikacji

Jak ze sobą rozmawiać? Jakich błędów unikać podczas konwersacji? Poznaj praktyczne zasady skutecznej komunikacji międzyludzkiej. 

Rozmowa i umiejętność komunikacji to bardzo ważne elementy życia. Każdy zapewne zna taką osobę z którą po prostu źle się rozmawia, która nie umie słuchać.

Błędy w komunikacji potrafią wyrządzić wiele złego dlatego warto znać kilka podstawowych jej zasad, aby rozmawiało nam się lepiej z innymi a nasze komunikaty były w pełni zrozumiałe.

Jak skutecznie się ze sobą komunikować – unikaj tych błędów

Pierwszym błędem w komunikacji jest krytykowanie. Często chcemy pomóc drugiej osobie ale nie potrafimy wyrazić swojej opinii w odpowiedni sposób.

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić iż nie każdy kto z nami rozmawia chce usłyszeć nasze rady.

Większość ludzi źle reaguje na krytykę niektórzy w określonych sytuacjach mogą poczuć się nią dotknięci.

Jeśli chcesz dać radę najpierw upewnij się iż druga osoba jej potrzebuje i chce.

Możesz w kulturalny sposób powiedzieć „ rozumiem o co ci chodzi. Jeśli chcesz mogę dać ci pewną radę ale zrozumiem jeśli odmówisz”.

Pamiętaj również aby nie krytykować osoby. Jeśli coś według ciebie zasługuje na krytykę niech będą to ewentualnie czyny danej osoby.

Szanuj swojego rozmówcę

Kolejnym bardzo poważnym błędem w rozmowie z inną osobą jest wyzywanie.

Ten błąd jest bardzo poważny i jeśli go popełnisz możesz mieć niemal stuprocentową pewność iż osoba nie będzie chciała kontynuować rozmowy, prawdopodobnie będzie też unikała rozmów w przyszłości.

Wyzywanie kogoś nawet w silnych emocjach jest ogromnym nietaktem a z osoby wyzywającej wyłania się obraz kogoś źle wychowanego.

Jeśli chcesz być dobrym rozmówcą i zyskać szacunek innych sam musisz go okazać wobec ludzi.

Często jeśli z kim rozmawiamy mamy w tym swój cel. Chcemy coś uzyskać, do czegoś przekonać lub namówić.

Musimy być jednak ostrożni aby nasz ton nie przybrał tonu rozkazującego.

Nikt nie lubi jak ktoś narzuca mu co ma robić lub myśleć więc nie rób tego aby nie zniechęcić do siebie rozmówcy i nie wyjść na osobę nietaktowną.

W rozmowach o celu takim jak w poprzednim akapicie unikaj także straszenie lub wręcz grożenia osobie z którą rozmawiasz.

Choć nie jest to czasami łatwe jako dojrzały człowiek powinieneś panować nad emocjami.

Straszenie drugiej osoby lub grożenie jej na pewno nie pozwoli wam na owocną komunikację a tylko pogorszy stosunki między wami.

Nie moralizuj

Moralizowanie to kolejny grzech przeciw właściwej komunikacji.

Niestety ludzie mają tendencję do narzucania innym swoich poglądów i przekonań więc naturalnie w niektórych sytuacjach próbują moralizować innych.

Pamiętaj że nie jest to coś co każdy chce usłyszeć. Czasami twój rozmówca może po prostu chcieć się wygadać i nie potrzebuje z twojej strony prawienia morałów.

Rozmawiając z kimś musisz również pamiętać, że osoba ta niektóre szczegóły ze swojego życia wolałaby mieć tylko dla siebie.

Nie wypytuj więc jeśli widzisz że rozmówca nie chce się z tobą czymś dzielić.

Każdy ma prawo do posiadania swoich sekretów, jeśli zachowanie rozmówcy i jego czyny nie krzywdzą ciebie ani innych nie dopytuj bez potrzeby.

Nieprawidłowymi zwrotami w rozmowie są równie te typu „ja mam gorzej”, „ktoś ma gorzej a ty masz dobrze, „chciałbym mieć tylko takie problemy” i wszystkie inne które bagatelizują sprawę albo rozmówcę.

Takie zdania lepiej zachować dla siebie. Każdy ma swoje problemy, są one różne jednak dla każdego jego problem jest ważny. Jeśli chcesz być dobrym rozmówcą nie rób tego.

Szanuj swojego rozmówcę

Nie lekceważ swojego rozmówcy

Rozmawiając z kimś nie możesz również bagatelizować interlokutora.

Jeśli z kimś rozmawiasz i jednocześnie co chwilę patrzysz w telefon albo oglądasz telewizję twój rozmówca poczuje się właśnie bagatelizowany.

Jeśli chcesz aby osoba ta wiedziała, że ona i jej problemy są dla ciebie ważne powinieneś poświęcić czas i uwagę tej osobie podczas rozmowy.

Aby komunikować się efektywnie musisz dawać drugiej osobie jasne sygnały.

Mów wprost o czym myślisz, co chciałbyś osiągnąć. Liczenie na to iż ktoś domyśli się o co ci chodzi może przynieść wiele rozczarowania ponieważ jak wiesz nikt nie potrafi czytać w myślach.

Pamiętaj też że w rozmowie ważna jest również umiejętność słuchania. Aby być dobrym słuchaczem podczas rozmowy nie przerywaj co chwilę słowami typu „też tak miałem, odpowiem ci o tym…”

Być może osoba z którą rozmawiasz chciałaby przedstawić całą sytuację a nie co chwilę słuchać o twoich doświadczeniach.

Przez takie zachowanie może się wydawać, że wcale nie chcesz wysłuchać drugiej osoby a jedynie opowiedzieć o sobie i swoich doświadczeniach.

Zasady skutecznej komunikacji – trochę książkowej teorii

Aby komunikacja była skuteczna trzeba więc odpowiednio dobierać słowa i pamiętać o powyższych zasadach.

Na początku jest ciężko pozbyć się szkodliwych nawyków. Jednak z czasem gdy już opanujesz te zasady zauważysz poprawę w komunikacji z innymi.

Oczywiście praktykę można wzmocnić jeszcze teorią. Na rynku mamy sporo książek, traktujących o sztuce konwersacji:

  • Sztuka rozmawiania – Friedemann Schulz von Thun
  • Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcą – Dale Carnegie
  • Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów – Schopenhauer Arthur
  • Jak rozmawiać z nieznajomymi. Co powinniśmy wiedzieć o ludziach, o których nic nie wiemy – Malcolm Gladwell
  • Sztuka komunikacji. W drodze do sukcesu – Dale Carnegie