Zalety i wady audiobooków

Zalety i wady audiobooków

W ostatnich latach dla miłośników tradycyjnych książek w formie papierowej czy e-booków, pojawiła się interesująca alternatywa w postaci audiobooków. Książki w takiej formie są łatwiejsze i wygodniejsze w użyciu oraz mają jeszcze wiele innych plusów, ale także i pewnych minusów. Poznajmy zatem wszystkie największe zalety i wady audiobooków.

Zalety audiobooków

Zalety audiobooków

1. Słuchanie audiobooka i wykonywanie innych czynności.

Jedną z najlepszych zalet audiobooków jest to, że masz swobodę wykonywania wielu zadań. W czasie słuchania książki audio, możesz wykonywać inne zadania nie wymagające dużej uwagi.

Wiele osób lubi słuchać audiobooków na na spacerze, na siłowni podczas sprzątania, gotowania czy podczas dojazdów do pracy czy szkoły.

2. Po zakupie książki audio, możesz zacząć jej słuchać praktycznie natychmiast.

Dostarczenie książki w formie audiobooka odbywa się praktycznie natychmiast po uregulowaniu płatności, więc możesz jej słuchać praktycznie od zaraz.

Natomiast w przypadku książki papierowej, dostarczenie jej po złożeniu zamówienia online może zająć trochę czasu, albo będziesz musiał udać się do księgarni, aby ją odebrać.

3. Audiobook nie zajmuje przestrzeni w pokoju.

Książki na półce wyglądają świetnie, ale regały nie są z gumy i z kolejnymi kupowanymi pozycjami nie będą się rozciągać.

Z kolei audiobooki nie wymagają fizycznego miejsca w pokoju. Wystarczy posiadać urządzenie z pamięcią, na którym będziesz przechowywać swoją kolekcję.

4. Wygoda przy pochłanianie kolejnych rozdziałów.

Jeśli na czytanie masz czas przeważnie tylko wieczorową porą, ale jednocześnie nie lubisz robić tego przy sztucznym świetle, audiobook sprawdzi się wyśmienicie. Możesz słuchać ulubionej książki nawet z zamkniętymi oczami.

Nie musisz przewracać stron ani trzymać książki. Wystarczy nacisnąć przycisk odtwarzania, umieścić urządzenie gdziekolwiek chcesz i zacząć słuchać.

5. Lektor może sprawić, że książka stanie się niesamowicie wciągająca.

Styl narracji lektora może pobudzić Twoją wyobraźnię i wciągnąć Cię w słuchaną historię. Nawet jeżeli książka początkowo nie wydawała Ci się interesująca, dobry lektor może sprawić, że „wciągniesz” się w losy bohaterów opowiadania.

6. Wiesz, ile czasu zajmie Ci odsłuchanie całej książki

Wiesz z góry, ile godzin zajmie Ci ukończenie książki. Dzięki temu możesz zaplanować z pewnym wyprzedzeniem kolejne pozycje, które chciałbyś odsłuchać.

7. Audiobooki są bardziej trwałe.

Audiobooki mogą trwać wiecznie – jeśli zapewnisz im kopię zapasową. Tak niestety nie jest w przypadku książek w formie papierowej.

Im częściej sięgasz po książkę tradycyjną, tym większe prawdopodobieństwo na jej uszkodzenie z powodu zaginania stron, zaplamienia czy pomięcia.

8. Audiobooki przyjazne dla środowiska naturalnego.

Audiobooki są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie potrzebują do produkcji papieru czy tuszu.

Natomiast jeżeli chcesz się danej pozycji pozbyć, po prostu usuwasz ją z nośnika jednym kliknięciem.

9. Świetne rozwiązanie dla osób z wadami wzroku.

Audiobooki są nieocenione dla osób z wadami wzroku oraz np. dysleksją czy hiperleksją.

W ostatnich latach audiobooki w ogromnym stopniu przyczyniły się do rozwoju umiejętności czytania i pisania wśród osób z takimi zaburzeniami.

Wady audiobooków

Wady audiobooków

1. Audiobooki wymagają sprzętu technologicznego.

Aby móc słuchać i przechowywać audiobooki, musisz posiadać urządzenie takie jak np. telefon, laptop, mp3, itp.

Poza tym, aby pobrać lub surfować po stronach internetowych z audiobookami, trzeba również mieć dostęp do Internetu.

2. Trudniej o koncentrację.

Możliwość wykonywania różnych czynności podczas słuchania audiobooka może być również wadą.

Dotyczy to szczególnie osób, które mają problemy z podzielnością uwagi. Wtedy bowiem trudniej zachować koncentrację, a kiedy nastąpi rozproszenie, można zgubić ważne wątki i zagadnienia.

3. Kiepski lektor.

Może się zdarzyć, że narrator książki Ci się nie spodoba. Być może nie polubisz jego głosu, stylu narracji, czy ogólnie z jakiegoś powodu będzie Cię drażnić.

A w sytuacji, kiedy bardzo chcesz wysłuchać danej książki – może to stanowić nie lada problemem.

4. Procedura zakupu audiobooków.

Przy zakupie audiobooków, musisz posiadać dostęp do swojego konta bankowego online lub posiadać jakiś procesor płatniczy (typu Skrill czy PayPal), lub kartę płatniczą z możliwością transakcji internetowych. 

5. Nie podkreślisz ulubionych fragmentów.

Jeżeli masz zwyczaj podkreślania ważnych linii lub całych fragmentów tekstu podczas czytania książki, z audiobookiem tego nie zrobisz. Co najwyżej możesz zanotować minutę, w której interesujący Cię fragment występuje.

Audiobooki - najczęściej zadawane pytania

Audiobooki – najczęściej zadawane pytania

Co to jest audiobook?

Najprościej mówiąc, audiobook to książka do słuchania – jest dźwiękowym zapisem książki papierowej.

Tekst czyta lektor lub lektorzy, a audiobook często bywa również wzbogacany dźwiękowymi efektami specjalnymi (tzw. słuchowisko).

Czy audiobook to cała książka?

Audiobook to jak najbardziej cała książka. Aby ułatwić słuchaczowi korzystanie, może być podzielony na poszczególne rozdziały czy tematy.

Podczas zakupu audiobooków, każda pozycja jest szczegółowo opisana, więc dokładnie wiadomo czy jest to np. pierwszy tom, cały zbiór opowieści, czy jeden zestaw – w przypadku np. kursów czy lekcji języka obcego.

Sprawdź również, jak wybrać dobry i tani czytnik ebook.

5/5 - 1 głosów