Media, a rozpowszechnianie czytelnictwa

Media, a rozpowszechnianie czytelnictwa

Media – środek społecznego komunikowania o szerokim zasięgu, który codziennie przekazuje nam informacje poprzez telewizję, radio czy internet.

Jeśli chodzi o czytelnictwo, media przyjmują postać gazety, czasopisma, e-booka, często też słuchowiska radiowego.

Doskonałym narzędziem mediów do promocji, jest reklama, która służy do rozpowszechniania i promowania wszelkiego rodzaju dóbr oferowanych jej odbiorcom.

Lecz mimo tego, iż reklamy „atakują” nas ze wszystkich stron, to czy często można spotkać w niej promocję tradycyjnej książki?

Literatura, niestety nie jest tak głośno reklamowana jak film czy gra komputerowa.

Warto czytać…

A przecież powinno promować się czytelnictwo, organizować spotkania na których miłośnicy literatury mogliby wymienić swoje poglądy i podzielić się własnymi spostrzeżeniami dotyczących konkretnych zagadnień w ulubionej lekturze.

Zamiłowanie do czytania najlepiej wynieść z domu. Ważne jest by nawyki czytelnicze wyrabiać już w dzieciństwie i „zarażać” nimi jak najwięcej osób.

Ludzie, którzy nie czytają, często nie mogą nadążyć za rozwojem wiedzy czy zmianami jakie zachodzą w świecie.

W czasach gdzie życie toczy się szybko, gdzie każdy za czymś goni, trudno jest znaleźć chwilę na przeczytanie nawet krótkiej powieści.

Media niestety nie pomagają, ani nie zachęcają do kupowania książek.

Bo po co czytać, skoro można włączyć telewizję i kolejno przeszukiwać kanały ze złudną nadzieją znalezienia jakiegoś wartościowego programu.

Funkcją jaką media pełnią w rozpowszechnianiu czytelnictwa może być oczywiście gazeta i innego rodzaju czasopisma.

Jest to jeden z niewielu medialnych przekazów promujących czytelnictwo.

Kupując gazetę chcemy uzyskać informacje dotyczące różnych dziedzin życia, którymi są polityka, gospodarka, kultura czy inne wiadomości z życia społecznego.

Prasa nie jest jedynym źródłem informacji, jednak dla większości odbiorców stanowi ona wartościowy zasób treści.

Dodatkowo uważa się, iż prasa ma ogromny wpływ na to, co ludzie myślą na dany temat.

Nabywają dodatkowej wiedzy w poszczególnych dziedzinach, mając przy tym możliwość tworzenia i wyrażania własnej opinii w danym temat.

A co najważniejsze, zdobywają informacje dotyczące ważnych wydarzeń lokalnych czy światowych.

Prasa jest jednym z ważniejszych aspektów współczesnych mediów, której zdecydowanie powinno się poświęcić większą uwagę.

Elektroniczne media i ich wpływ na czytelnictwo

Elektroniczne media, a rozpowszechnianie czytelnictwa

W dzisiejszych czasach, gdy większą popularnością cieszy się „prasa cyfrowa”, nie można liczyć na wzrost czytelnictwa treści tradycyjnych.

Prawdą jest, że media dostarczają czytelnikom potrzebnych i niezbędnych informacji zwiększających orientację na to co nas otacza.

Jednak nie można zapominać, że bez książki nasze tradycje i kultura może po prostu zaginąć.

Warto zastanowić się nad problem współczesnego czytelnictwa. A przede wszystkim co zrobić by zachęcić ludzi by zechcieli wziąć do ręki i przeczytać książkę.

Jeśli jest już ktoś miłośnikiem cyfryzacji, to dostępne są również e-booki. Często w niższej cenie, a nowoczesna forma może być zachęcająca, zwłaszcza dla dzieci i ludzi młodych.

Świetną formą czytelnictwa są również audiobooki, które doskonale sprawdzają się na przykład w podróżach samochodem, wędrówkach, czy nawet podczas codziennych czynności domowych.