3 najlepsze polskie biografie piłkarskie

3 najlepsze polskie biografie piłkarskie

Jakie są 3 najlepsze polskie biografie piłkarskie? Zobacz recenzje trzech książek, po które powinien sięgnąć każdy kibic piłki nożnej w naszym kraju.

W ostatnich latach wyszło wiele biografii piłkarskich, a i ten trend obecnie się nasila.

Bo polscy piłkarze lubią dzielić się swoimi przemyśleniami i w okresie pandemii wyszło kilka ciekawych książek (Boniek, Frankowski, Hajto), które z pewnością umilą czas czytelnikowi na chłodne, zimowe wieczory.

Wybierzemy dla was 3 najlepsze naszym zdaniem biografie piłkarskie, w których główni bohaterowie odkrywają się w pełni, a jednocześnie przeżyli tak dużo wzlotów i upadków, że są w stanie zainteresować kupującego swoją historią

3 najlepsze polskie biografie piłkarskie – recenzja

Wojciech Kowalczyk
źródło: rfbl.pl

Kowal – czyli niespełnione dziecko polskiego futbolu

„Kowalczyk wpada w pole karne i gol!” takimi słowami komentator meczu Sampdoria – Legia zapowiedział krótko błyszczącą, ale jednak gwiazdę przyszłego napastnika Betisu Sevilla Wojciech Kowalczyka.

Mając niespełna 19 lat 2 razy trafił do siatki Włochów w 1/4 Pucharu Zdobywców Pucharów dając Legii awans do półfinału.

3 lata później zasłużył sobie na wyjazd do Betisu i na dobrą sprawę jego kariera potem już wyhamowała.

Chociaż zdążył jeszcze zdobyć koronę króla strzelców w sezonie 2001/2002 strzelając 24 gole w 27 spotkaniach.

Co prawda strzelił w Sevilli 14 bramek, ale to nie było to. Zakończył swoją karierę reprezentacyjną na 39 występach i 11 bramkach.

Wojciech Kowalczyk wraz z Krzysztofem Stanowskim zmienili rynek biografii polskich sportowców.

Które dotychczas były miałkie i było ich niewiele jak „Pele, Boniek i ja” autorstwa Rafała Nahornego i Stanisława Terleckiego.

Książka opisuje losy człowieka idącego pod prąd, mówiącego co mu ślina na język przyniesie.

„Kowal, Prawdziwa historia” to biografia dająca czytelnikowi wiele zabawnych anegdot z szatni, emocji, aniżeli suchych faktów.

O sukcesie tej książki niech świadczy fakt, że w wydaniu papierowym poza sporym przebitkami na popularnym serwisie aukcyjnym jest praktycznie niemożliwa do dostania.

A warto podkreślić, że książka ma 18 lat, a jej drugie wydanie powstało w 2012 roku.

Stanowski mówi o tym, że jest duża szansa na kolejne wydanie książki. Więc warto zaczekać i na własne oczy zapoznać się z historią chłopaka z Bródna.

Igor Sypniewski
źródło: weszlo.com

Zasypany – głównie w życiu

Historia Igora Sypniewskiego jest dość podobna, do Wojciecha Kowalczyka.

Bo o ile talentem dysponowali bardzo podobnym, to jednak „Kowal” poradził sobie w życiu po życiu, to już popularny „Sypa” wiąże koniec z końcem.

Alkohol i hazard zabrały Sypniewskiemu wszelkie marzenia oraz rodzinę. Rozwiódł się ze swoją żoną, ma 2 dzieci, które nie mają z nim większego kontaktu.

Wychowanek ŁKS-u wiązał krawaty na boisku, strzelał bramki w Lidze Mistrzów w barwach Panathinaikosu, natomiast poza boiskiem było to pasmo nieszczęść.

Problemy z alkoholem doprowadziły do kilkukrotnego zatrzymania przez policję, jak i innych ekscesów pozaboiskowych.

M.in. stwierdzając, że pani prokurator jest nieekskluzywna, albo brał udział w zamieszkach z udziałem kibiców jego ukochanego ŁKS-u.

Sypniewskiego przy życiu trzymał jego ojciec, który jednak zmarł kilka lat temu i Sypniewski musi dawać sobie radę sam.

Ponieważ jest znany ze swojej nieufności, jak i tego, że nie doceniał ręki wyciąganej do niego przez włodarzy Łódzkiego Klubu Sportowego.

W książce „Zasypany” Sypniewski nie ma nic do ukrycia. chociaż jego introwertyzm nie pozwala na opisywanie różnych imprez pozasportowych. Głównymi wątkami są hazard i alkohol.

Opisuje sytuację sprzed meczu Panathinaikos – Manchester United, w którym to główny bohater był jednym z lepszych na boisku.

Nie byłoby to niczym dziwnym, bo talent miał na poziomie Deyny, Bońka czy Lubańskiego. Ale Igor… wypił sobie kilka piwek na parę godzin przed meczem.

Książka odsłania kulisy działania polskiej piłki, polskich klubów i jest jedną z najlepszych polskich biografii na rynku piłkarskim.

Autor książki Żelisław Żyżyński to człowiek pochodzący z tej samej dzielnicy, co „Sypa”.

I z pewnością to ułatwiło napisanie dobrej historii, choć nie jest to taka bomba jak kolejna z naszych propozycji.

O sukcesie tej historii niech świadczy fakt, że podobnie jak w przypadku „Kowala” również jest niedostępna w wydaniu papierowym w sklepach internetowych.

Andrzej Iwan
źródło: TVP Sport

Taniec, śpiew i futbol – Andrzej Iwan

To absolutny majstersztyk wśród polskich biografii piłkarskich.

Andrzej Iwan to były reprezentant Polski, uczestnik mistrzostw świata, legenda Wisły Kraków.

Który w dodatku swoim charakterem i ciętym językiem był jasną postacią w okresie końcówki lat 70′ i 80-tych w polskiej piłce.

Andrzej Iwan brylował zarówno na boisku, jak i poza nim.

Był to okres, w którym alkoholu było zdecydowanie za dużo w szatniach piłkarskich i już od najmłodszych lat Iwan był częścią tego chorego systemu.

W związku ze swoimi ogromnymi zarobkami pojawiły się problemy z hazardem oraz alkoholem.

Krzysztof Stanowski swoim barwnym piórem ubogacił tę historię nadając jej wyjątkowy kształt.

Iwan zrobił coś, czego nie zrobili jego poprzednicy.

W pełni pokazał kulisy szatni zarówno krakowskiego klubu, jak i reprezentacji Polski, opisał swoich kolegów z drużyny bez absolutnie żadnej cenzury.

Jedyną rzeczą jakiej Iwan nie opisał to sprawy łóżkowe, gdyż jak mówił nie chcę rozbijać małżeństw.

Książka powinna być absolutnym podręcznikiem wręczanemu młodemu adeptowi piłkarskiemu – czego nie robić w życiu.

Czytelnicy na stronie lubimyczytac.pl ocenili ją bardzo wysoko, bo 7,8/10, co jest najlepszą oceną biografii piłkarskiej.

Znajdziemy tam mięso, wraz ze szczegółami jak próby samobójcze, popyt w psychiatryku i kolejne upadki Andrzeja Iwana.

Książki oczywiście nie możemy znaleźć w sklepach internetowych w formie papierowej, natomiast na czarnym rynku ceny sięgają nawet 140 zł!

Polskie biografie piłkarskie z pewnością są coraz lepsze, bo i jest na to popyt.

Istnieje jednak zagrożenie, że książki będą pisać piłkarze, którzy nic nie osiągnęli, bądź będą zmyślać różne zdarzenia, by nakręcić sprzedaż.

My oczywiście zachęcamy do kupienia powyższych pozycji, choćby nawet i w audiobookach czy e-bookach, aby spędzić z głównymi bohaterami trochę czasu.